Bağlama

Bağlama ya da saz, Türk halk müziğinde yaygın olarak kullanılan telli tezeneli bir çalgı türüdür. Yörelere ve boyutlarına göre kopuzcurasazçöğürdombraikitellitamburatar gibi değişik isimlerle tanınır. Tezene denilen kiraz ağacı kabuğundan yapılmış bir mızrapla tellere vurularak çalınır. Tekne bir kütükten oyulmuştur ve armut biçimindedir.

Kullanılan tekniğe göre mızrap (tezene) veya parmaklar ile çalınır. Parmaklarla çalma tekniğine şelpe ve dövme denir. Genellikle altta iki çelik ile bir sırma bam, ortada iki çelik ve üstte bir çelik ile bir sırma bam teli olmak üzere toplam 7 tellidir. Tezene ile çalınır.

Bağlama; Tekne, Göğüs ve Sap olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır. Tekne kısmı genelde dut ağacından yapılmaktadır. Ancak dut ağacının dışında ardıç, kestane, ceviz, gürgen gibi ağaçlardan da yapılmaktadır. Göğüs kısmı ladin ağacından, sap kısmı ise gürgen, ak gürgen veya ardıç ağacından yapılmaktadır.

Nevşehir Merkez içinde, ikinci el satılık Bağlama (Saz) uzunKISA SAP ARDIÇ LADİN KAPAK YAPRAK BAĞLAMA 40 TEKNE - Bağlama / Saz ve Diğer  Telli Çalgılar sahibinden.com'da - 834303223 Bağlama Alacak Kişiler İçin Oyma Tekne ve Gövdeye Dair Önemli Bilgiler -  Ekşi Şeyler

 

 

 

Kuzeyin Uşakları - Tüm hakları saklıdır.
Medanis