Hakkımızda

         2003 yılından beri faaliyet gösteren Ankara Cansu Gençlik ve Spor Kulübü olarak, 2008 yılında bünyemizde oluşturduğumuz Kuzeyin Uşakları Halk Oyunları topluluğu ile çocuklarımızın ve gençlerimizin sosyal, kültürel ve sanatsal eğitimlerinde farklı bir yaklaşım sergilemekteyiz.

            Ankara’da; belirlediğimiz semtlerde yer alan ilköğretim ve liselerdeki çocuklarımızın;

            Sosyal çalışmalarda aktif görev almalarını sağlamak, toplum içerisinde bir değer kazanmalarına öncülük etmek, özgüvenlerinin artırılmasına katkıda bulunmak, toplumla iletişimlerinin geliştirilmesine aracı olmak, zararlı alışkanlıklardan uzak kalmalarına yardımcı olmak, en önemlisi de bu programlar sayesinde akademik eğitimlerinde başarılarını yükseltmek ve bireysel gelişimlerini desteklemek kulübümüzün eğitim ilkesidir.

            Gönüllülük esasına dayanılarak yaptığımız bu sosyal projelerde  halkoyunları ve müzik çalışmalarımız; paylaşımcı bir ekip ruhunun ve bireysel iş disiplinin geliştirilmesi, bireysel ve grup sorumluluğunun oluşturulması için bir araç olarak kullanılmaktadır.

 Bu tür projelerimizdeki çalışmalarımızı; 1978 yılından beri halkoyunlarımızın deneyimlerine sahip eğitimci ve yöneticilerimizle ve yine bu tür projelerden yetişen genç antrenörlerimizle gerçekleştirmekteyiz

            2008 den beri  yetiştirdiğimiz çocuklarımıza; üniversite sınavlarında hem maddi hem de manevi destek vererek takiplerini yaptık ve devamında yetişen çocuklarımıza da aynı destekleri vermeye devam etmekteyiz.

            Yine bu süreç içerisinde 19 çocuğumuza antrenörlük belgesi aldırdık ve Halk eğitim merkezleri kanalıyla okullarda görev almalarını sağladık. Böylece hem sigortaları başlamış olduk hem de üniversite harçlıklarını kazanarak üretken bir birey  olarak toplumda yer almalarına imkan sağladık.

            Artık çocuklarımız bu eğitim sistemi sonucunda toplum içerisinde ve kendi sosyal çevrelerinde üretebilen, saygı duyulan ve değer verilen özgüvenleri daha artmış bireyler olarak yer almaktadırlar.

             “Kuzeyin Uşakları Halk Oyunları Topluluğu, Türkiye televizyonlarında izlenme rekorları kıran  Yetenek Sizsiniz Türkiyeadlı yarışma programının 2011 yılındaki finallerinde yarışan ilk ve tek halkoyunları topluluğu olmayı başarmıştır. Böylece gençlerden oluşan kuzeyin uşakları halkoyunları topluluğu bu tür yarışma programlarının tarihinde ilk kez final oynayan halkoyunları topluluğu unvanına sahip olmuştur.

            2011 yılında bu programda final oynayan geçler daha sonra  Antrenör olarak kuzeyin uşakları topluluğunun  eğitim kadrosuna katılmışlardır. 2014 yılında yetiştirdikleri Kuzeyin uşakları Minikler (7-11 yaş) grubu da yine aynı yarışma programında finalde yarışarak bir ilki  daha gerçekleştirmişlerdir.

            6-12 yaş Aralığında 230 dansçı 13-21 yaş Aralığında 105 dansçıya sahibiz.

            Kuzeyin Uşakları”, halkoyunları topluluğu,  kültürümüzü otantik şekliyle ve dejenere etmeden gençler aracılığıyla yaşatmak, yaygınlaştırmak ve toplumlara tanıtmak sorumluluğunu  taşımaktadır.

Kuzeyin Uşakları - Tüm hakları saklıdır.
Medanis